اعلام فصل جدید اقدامات بین المللی تغییر اقلیم در مراکش
اعلام فصل جدید اقدامات بین المللی تغییر اقلیم در مراکش
پاتریشیا اسپینوزا 5 حوزه کلیدی برای اقدامات در بیست و دومین کنوانسیون سالانه کنوانسیون تغییر اقلیم (COP22) را بطور خلاصه بیان کرد.
مراکش 7 نوامبر 2016


کنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل در مراکش امروز (17 آبان 95) درست سه روز پس از ورود توافقنامه تغییر اقلیم پاریس به مرحله اجرایی، آغاز شد.
در مراسم افتتاحیه، وزیر امور خارجه مراکش و رئیس بیست و دومین کنفرانس تغییر اقلیم، آقای صلاح الدین مزوئِر ، در خصوص تمایل کشورش برای میزبانی این کنفرانس در جهت ارائه تعهدات آفریقا به عنوان کمکی به تلاشهای جهانی در مقابله با تغییر اقلیم تاکید کرد. وی بیان کرد که آفریقا تمایل دارد تا در جهت کاهش آسیب پذیری های ناشی از تغییر اقلیم و تقویت اقدامات سازگاری، سرنوشت خود را در دست بگیرد.
رئیس COP22 (آقای صلاح الدین مزوئِر) اشاره کرد که جنبش شدیدی در سراسر جهان در این راستا ایجاد شده است. وی اذعان کرد که در واقع توافقنامه پاریس هنوز در مسیری در جهت هدف نگه داشتن حداکثر متوسط دمای جهان زیر 1.5 یا 2 درجه سلسیوس که در سال گذشته در پاریس توافق شد، قرار نگرفته است.
وی خطاب به نمایندگان دولتها گفت: از شما درخواست دارم که بعد از این یازده روز (مدت زمان کنفرانس COP22) تعهدات خود را مشتاقانه تر دنبال کنند. در سراسر جهان افکار عمومی باید تغییر را درک کنند. این تغییر در تمامی سطوح اعم از پروژه‌های محلی تا بین‌المللی بایستی ایجاد شود و مشارکت برنده-برنده واقعی ایجاد نماید.
صلاح الدین مزوئِر همراه با سگولن رویال وزیر محیط زیست فرانسه و رئیس کنفرانس تغییر اقلیم در سال گذشته، فانوسهای خورشیدی را بعنوان نمادی از تحولات به سمت تکنولوژیهای پاک که برای دستیابی به اهداف توافقنامه پاریس ضروری است را در سالن توزیع کردند.
خانم پاتریشیا اسپینوزا دبیر اجرایی کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل گفت: هنوز به اهداف بلندپروازانه توافقنامه پاریس دست پیدا نکرده ایم. ما باید تلاشی را برای تغییر و عبور از دو قرن اخیر و افزایش شدت کربن شروع کنیم. موضوع دستیابی به جوامعی با انعطاف پذیری بیشتر نسبت به تغییر اقلیم، با توجه به شدت انتشارات گازهای گلخانه ای جهانی بسیار ضروری و فوری است.
خانم اسپینوزا 5 موضوع کلیدی را که برای پیش بردن کارها مورد نیاز است را مورد تاکید قرار دادند:
-  تأمین منابع مالی: که باعث می شود تا کشورهای در حال توسعه به سمت اقتصادی سبز و ایجاد انعطاف پذیری بروند. برای رسیدن به این هدف و پیش بینی های انجام شده ، بایستی کاهش انتشارات و توسعه انعطاف پذیری اقلیمی را تسریع کنیم.
-  ضرورت یکپارچگی گزارشهای مورد نظر ملی و برنامه های اقدام ملی اقلیم با سیاستهای ملی و برنامه های سرمایه گذاری کشورها
-  حمایت از برنامه های سازگاری و قرار دادن آنها در اولویت بالاتر و توسعه مکانیسم های خسارت و زیانهای ناشی از تغییر اقلیم در جهت دستیابی به توسعه حفاظت در برابر آن خصوصا در جوامع آسیب پذیرتر.
-  نیازهای ظرفیت سازی کشورهای در حال توسعه به شیوه ای که مناسب نیازهای آنها باشد.
-  متعهد کردن ذینفعان غیر عضو، در شمال و جنوب و همینطور آنهایی که برای تغییر و تحولات در دستور کار اقدامات جهانی در مرکزیت قرار دارند.
وی در ادامه گفت: کار ما در مراکش باید واقعیت جدیدی را منعکس نماید. هیچ سیاستمدار یا شهروندی، مدیران یا سرمایه گذاران نباید شک داشته باشند که تحول در کاهش انتشارات، اقتصاد و جامعه منعطف، عزم محکم جامعه ملتها را می طلبد.
برای مشاهده متن کامل سخنرانی افتتاحیه این مراسم به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://newsroom.unfccc.int/unfccc-newsroom/international-climate-action-enters-new-phase-in-marrakech
/

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.4/10 (تعداد آرا 88 نفر )