برآورد تعداد دانشمندانی که به ایجاد گرمایش جهانی تحت تاثیر عوامل انسانی معتقدند

برآورد تعداد دانشمندانی که به ایجاد گرمایش جهانی تحت تاثیر عوامل انسانی معتقدند

طبق مطالعه ای که بوسیله چندین دانشگاه و مراکز علمی در سال 2013 منتشر شده حدود 97% از دانشمندان با موضوع گرمایش جهانی ناشی از عوامل انسانی موافق هستند و این مساله همگی را شگفت زده کرده است. لیست این مراکز علمی که این مطالعه توسط آنها انجام گرفته عبارتند از:
  • موسسه جهانی تغییر اقلیم، دانشگاه کوئیزلند، استرالیا
  • موسسه اجتماعی انکارکنندگان علوم بریسبن، کوئیزلند، استرالیا
  • موسسه روانشناسی دانشگاه غربی استرالیا
  • موسسه فنی تترا، مک کلین، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا
  • دپارتمان شیمی دانشگاه فناوری میشیگان، ایالات متحده آمریکا
  • دپارتمان هواشناسی دانشگاه ریدینگ انگلیس
  • دپارتمان جغرافیای دانشگاه مموریال نیوفاندلند، کانادا
  • دپارتمان علوم سیاسی و محیط زیست، دانشگاه جرج میسون، ایالات متحده آمریکا
  • شرکت مشاوره سالت اسپرینگ، بریتیش کلمبیا، کانادا
تحقیقات این مقاله توسط دانشگاه کوئیزلند استرالیا و موسسه جهانی اقلیم گردآوری و توسط انتشارات IOP منتشر شده است.
این مطالعه برای اولین بار انجام نشده بلکه برای بار چند بود که انجام گرفته است. با این وجود تعداد کمی از افراد از این موضوع آگاه بودند و در عوض عموم مردم تصور میکردند که دانشمندان به نسبت 50 به 50 به موضوع اینکه آیا گرمایش جهانی در اثر فعالیتهای انسانی رخ داده است یا خیر، معتقد هستند.
عدم آگاهی از این موضوع حتی باعث شده که تعدادی از سیاستمداران از جلمه تِدکروز اعلام کند که برآورد این 97% از توافق دانشمندان، بر اساس یک مطالعه بی‌اعتبار بوده است.
ولی چرا یک سناتور آمریکایی بایستی به دانشگاه کوئیزلند در خصوص این برآورد توافق نظر دانشمندان حمله کند؟ وی در دهه های طولانی است که نسبت به موضوع توافقات علمی در زمینه تغییرات اقلیمی شک دارد.
در سال 2002، کمیته ای از جمهوری خواهان پیشنهاد کردند که یک گروه متشکل از محافظه کاران را جهت حمله به توافقات علمی و به منظور پیروزی در ایجاد تشکیک در افکار عمومی در زمینه سیاستهای تغییر اقلیم راه بیاندازند و این گروه تشکیل شد و از سال 2007 تا 2010 جزو اولین گروه هایی بودند که عقیده داشتند "هیچ توافق علمی در مورد تغییر اقلیم وجود ندارد"
تحقیقات اخیر روانشناسی نشان داده که مبارزات مداوم در جهت ایجاد تشکیک افکار عمومی در مورد توافقات علمی، عواقب اجتماعی قابل توجهی دارد. ادراک عمومی از اجماع این نظر نشان داده که با ایجاد این باور در بین مردم، سایر نگرش ها و باورها کمرنگ شده و تاثیر بسزایی بر روی باورهای جوامع گذاشته است.
بنابراین آگاهی مردم از اجماع نظر علمی دانشمندان نسبت به پذیرش تغییرات اقلیمی میتواند در حمایت آنها از اقدامات اقلیمی تاثیر بگذارد.
(مترجم: ایجاد تلقین و باور به اینکه تعداد کمی از دانشمندان به تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیتهای انسانی معتقد هستند و برآوردی که آنها را زیاد نشان داده توسط انجمنهای علمی بی اعتبار انجام شده، در حال حاضر توسط صدا و سیمای کشور در حال شکل گیری است که متاسفانه بر روی افکار عمومی تاثیر گذاشته و مردم نسبت به مشارکت شان برای اقدامات مقابله با تغییر اقلیم دچار تردید و بی مسئولیتی خواهند شد)
اهمیت روانشناسی پذیرش اینکه 97% از دانشمندان به موضوع تغییر اقلیم ناشی از عوامل انسانی معتقدند، بسیار اهمیت دارد. این موضوع نشان داده که چنانچه مردم این موضوع را بدانند پذیرش آنها نسبت به مشارکت شان برای اقدامات مقابله ای نیز افزایش می یابد و مهمتر از همه اینکه آنچه بیش از هر چیزی روی کسانی که موضوع علمی تغییر اقلیم را رد میکنند تاثیر میگذارد، محافظه کاران سیاسی هستند.
به عبارت دیگر، علیرغم مقالاتی که در مورد اثبات موضوع تغییر اقلیم تهیه میشوند، تا زمانی که این تشکیک سازی در مورد تعداد افراد دانشمندان معتقد به این موضوع انجام می گیرد، بی تاثیر و خنثی خواهد بود.
 
نظرات کارشناسان
کارشناسان علوم اجتماعی از دانشمندان تغییر اقلیمی خواستند تا در ارتباط با این موضوع به یک اجماع علمی برسند تا تصور و باور غلطی که در مورد عدم اعتقاد دانشمندان به گرم شدن کره زمین ناشی از عوامل انسانی وجود دارد، برطرف شود.
طبق مطالعه جدیدی که توسط هفت نفر از دانشمندان برجسته، انجام شده، تمامی مطالعات پیشرویی که در مورد تغییرات اقلیمی توسط دانشمندان انجام گرفته، موردبررسی قرار گرفت تا میزان اجماع نظر دانشمندان در زمینه تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیتهای انسانی مشخص شود.
موضوع تکراری که در طول انجام تحقیق اجماع نظر دانشمندان صورت گرفت این بود که سطح موافقت های علمی بسته به تخصص افراد نسبت به تغییر اقلیم متفاوت بود. هر چقدر تخصص ها نسبت به علم تغییر اقلیم بیشتر باشد افراد بیشتری به موضوع اینکه انسان موجب گرمایش جهانی شده است، معتقد هستند.
(مترجم: با آگاهی نسبت به علوم تغییر اقلیم، نقش تاثیر انسان نسبت به موضوع گرمایش جهانی بیشتر مشخص میشود)
نتایج تحقیقات نشان می دهد که بیشترین اجماع نظر بین آندسته از دانشمندان علوم آب و هوایی وجود دارد که تحقیقات فشرده ای در مورد مطالعات تغییر اقلیم انجام داده بودند و جالب است که گروه زمین شناسان حوزه اقتصادی کمترین اجماع نظر را در این مورد دارند.
 
 
 
در نمودار بالا نشان میدهد که هرچقدر تخصص و تجربه علم اقلیم شناسی در افراد بالاتر باشد، تعداد بیشتری از دانشمندان اجماع نظر در مورد تاثیر فعالیتهای انسان بر گرمایش جهانی دارند.
تمامی مقالاتی که در مورد علوم اقلیمی منتشر شده بود، در هفت مطالعه مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد بین 90 تا 100 درصد از دانشمندان توافق دارند که انسانها باعث گرم شدن کره زمین شده اند.
تعدادی از مطالعات هم نشان میدهند که در حد 97% توافق وجود دارد و طبق همین مطالعات است که این رقم 97% توسط افرادی مانند باراک اوباما، دیوید کامرون و برنی سندرز سناتور آمریکا ذکر شده است.

 
 
در نمودار بالا نتایج هفت مطالعه، که در سالهای متفاوت برای برآورد سطح افرادی که به موضوع گرمایش جهانی ناشی از فعالیتهای انسانی معتقدند، مشاهده میشود.
در سال 2004 طبق مطالعه Oreskes، برآورد سطح توافق علمی به تاثیر فعالیتهای انسانی نسبت به گرمایش جهانی:   100%
در سال 2009 طبق مطالعه Doran: 97%
در سال 2010 طبق مطالعه Anderegg : 97%
درسال 2013 طبق مطالعه Cook: 97%
در سال 2014 طبق مطالعه Verheggen: 91%
در سال 2014 طبق مطالعه Stenhouse: 93%
در سال 2015 طبق مطالعه Carrlton: 97%
 
ایجاد شک در مورد اجماع نظر دانشمندان در خصوص تاثیر فعالیتهای انسانی نسبت به گرمایش جهانی
ارتباط بین توافق نظر و تخصص در درک مساله اجماع نظر دانشمندان بسیار مهم است. متاسفانه این موضوع فرصتی را برای کسانی که با تاثیر فعالیتهای انسانی بر روی گرمایش جهانی مخالفند، ایجاد کرده تا در مورد تعداد توافقهای علمی در این خصوص ایجاد شک و تردید نمایند.
آنها این کار را با استفاده از گروهی از دانشمندانی که در زمینه علوم اقلیمی تخصص و تجربیات کمی دارند، انجام میدهند تا این تصور را بوجود آورند که اجماع نظر متخصصین در مورد تغییر اقلیم کم است. این تکنیک به عنوان متخصصان جعلی شناخته شده که یکی از پنج ویژگی انکارکنندگان علوم مختلف است.
مطالعه علوم ارتباطات به ما نشان میدهد که برقراری ارتباط بین علوم مختلف کافی نبوده است و همچنین نیاز است تا تکنیکهای اشاعه اطلاعات غلط از جمله استراتژیهای متخصصین جعلی مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.
 
طبق مطالعه کاملتری که توسط این گروه انجام شده، در حدود 11944 عدد از مقالات در مورد تغییر اقلیم یا گرمایش جهانی که از سال 1991 تا 2011 منتشر شده، مورد بررسی قرار گرفته تا درصد وضعیت مقالات نسبت به موضوع ایجاد گرمایش جهانی ناشی از عوامل انسانی مشخص شود. طبق این بررسی، در حدود 66.7 درصد از این مقالات موضع شان نسبت به موضوع عوامل انسانی گرمایش جهانی نامشخص بوده، در 32.6 درصد از آنها این موضوع تصدیق شده، در 0.7 درصد از آنها این موضوع  رد شده و در 0.3 درصد از آنها هم تردید وجود داشته است.
منبع:

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.1/10 (تعداد آرا 37 نفر )