تجزیه برگ گیاهان منبع شگفت آوری برای تولید گازهای گلخانه ای

تجزیه برگ گیاهان منبع شگفت آوری برای تولید گازهای گلخانه ای
 
در طی بررسیهای جدید دانشمندان دانشگاه ایالت میشیگان منبع جدیدی از انتشار اکسیدنیرو (N2O) را که بعنوان یکی از گازهای گلخانه‌ای است و پتانسیل گرمایش جهانی آن خیلی قویتر از دی‌اکسیدکربن میباشد را دریافتند.
این کشف جدید که در شماره اخیر مجله علوم زمین شناسی طبیعت منتشر شده، میتواند به بهبود پیش‌بینی انتشارات اکسیدنیترو و همچنین اصلاح الگوی کشاورزی و مدیریت خاک کمک نماید.
دکتر Sasha Kravchenko دانشمند علوم خاک و گیاه دانشگاه میشیگان میگوید: بیشترین مقدار اکسیدنیترو در حفره‌هایی در داخل خاک که تحت عنوان نقاط داغ نامیده میشود به سرعت و به مقدار زیادی منتشر میشود. اما دلیل ایجاد این حفرههای داغ میکروب شناسان را از چند قرن قبل متحیر و متعجب کرده است.
بخشی از این سرگردانی و سختی در کشف این موضوع بخاطر این بوده که دانشمندان می بایست این مساله را در مقیاس مکانی بزرگی بررسی میکردند. با تغییر دیدگاه و انجام آزمایشات بوسیله میکروسکوپهای جدید باعث شد تا به پیش بینی انتشار دی اکسیدنیرو کمک شود بطوریکه اینکار باعث شد تا دقت کار 50 درصد بهتر شود. پتانسیل گرمایش جهانی اکسیدنیترو (N2O)  300 برابر بیشتر از دیاکسیدکربن است و انتشار آن بطور وسیعی از فعالیتهای کشاورزی حاصل میشود.
مدیر برنامه بنیاد ملی و علمی، در برنامه تحقیقاتی بلندمدت اکولوژیکی، John Schade میگوید: این کار روزنه جدیدی را در خصوص اینکه چه چیزی موجب تحریک انتشار اکسیدنیرو از مزارع حاصلخیز میشود، ایجاد کرده است. ما به امثال این مطالعات نیاز داریم که برای تولید کشاورزی پایدار و جمعیت در حال رشد انسانها و به حداقل رساندن پیامدهای زیست محیطی مورد نیاز است.
جهت روشن کردن مساله انتشار اکسیدنیترو از این حفرههای داغ، Kravcheenko و تیم وی قسمتی از خاک سایت مرکز تحقیقات برنامههای طولانی مدت ایستگاه بیولوژیکی Kellogg دانشگاه میشیگان را نمونهبرداری کردند. بعد از آن آنها با همکاری دانشمندان دانشگاه شیکاگو در آزمایشگاه ملی آرگون، نمونههایی از خاک را با نسخه جدیدی از اسکنرهای پزشکی و امکانات آزمایشگاه آرگون مورد بررسی قرار دادند. با کمک اشعه X که به درون خاک نفوذ داده شد به این تیم اجازه داده شد تا بتوانند محیطهای تولید و انتشار اکسیدنیرو را با دقت مشخص کنند.
آقای Kravchenko میگوید: ما متوجه شدیم که انتشارات از کانونهای داغ، تنها زمانی اتفاق میافتد که منافذ بزرگی در خاک وجود داشته باشد. خردههای برگها بعنوان اسفنجهای کوچکی در خاک عمل میکنند و آب را از منافذ بزرگ میکشند و زیستگاه بسیار کوچکی و مناسبی را برای باکتریها و تولید اکسیدنیترو ایجاد میکنند.
وقتی که این حفره‌ها در خاک کوچکتر و کمتر باشند، میزان کمتری دیاکسیدنیترو در خاک تولید میشود. منافذ کوچکتر، از جمله در خاکهای رسی، محکمتر آب را در خود نگه میدارند و این مساله باعث میشود که برگها نتوانند آب را از داخل این حفرهها بکشند بنابراین در شرایط رطوبت کمتر باکتریها کمتر میتوانند اکسیدنیترو تولید کنند حتی منافذ کوچک باعث میشود که گازهای تولید شده سختر بتوانند از خاک خارج بشوند و توسط سایر باکتریها قبل از خروج از خاک مصرف میشوند.
مدیر اداره علوم زمین این لابراتوار در این باره میگوید: در این مطالعه در علم هندسه، منافذ خاک بعنوان یک متغیر کلیدی در نظر گرفته شده و نشان میدهد که چگونه این منافذ بر انتقال اکسیدنیترو از درون خاک تاثیرگذار است. دانستن این موضوع در جهت روشهای کاهش انتشارات اکسیدنیترو از خاکهای کشاورزی به ما کمک خواهد کرد.
در مطالعات بیشتر در آینده، بررسی خواهد شد که چه برگهایی انتشارات بیشتر اکسیدنیترو را موجب میشوند. گیاهانی که در برگهای آن نیتروژن بیشتری وجود دارد مانند دانه‌های سویا، احتمالا مقدار بیشتری اکسیدنیترو با تجزیه برگهایشان منتشر میشود. محققان همچنین ویژگیهای ریشه و برگ گیاهان را بررسی خواهند کرد تا متوجه شوند که چه خصوصیاتی موجب انتشار این گاز گلخانهای میشود.
منبع: Science News, Michigan State University

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.2/10 (تعداد آرا 48 نفر )