چگونگی تأثیرگذاری تغییر اقلیم بر مهاجرت حیوانات بر روی نقشه

نقشه حیرت‌انگیز اثر تغییر اقلیم بر مهاجرت حیوانات (چگونگی تأثیرگذاری تغییر اقلیم بر مهاجرت حیوانات)
گرمایش زمین در طی قرن آتی بدان معنی است که گونه‌های حیوانات به مناطق سردتر مهاجرت خواهند کرد، اما موانع انسان‌ساز اغلب بر سر این راه قرار دارند.
23 آگوست 2016

همانطور که می دانید تغییر اقلیم اثرات ناامیدکننده ای را بر روی شرایط زندگی مردم ایجاد کرده است و دانشمندان حدس می زنند که این موضوع موجب مهاجرت گروه زیادی از مردم خواهد شد. در هفته گذشته، در یک روستایی در آلاسکا، 600 نفر به این مساله که آیا جزیره خود را بعلت تهدیدهای ناشی از خشکسالی بعلت فرسایش ساحلی ترک کنند، رای دادند. وقایع شدید آب و هوایی نظیر سیلهای تاریخی در Louisiana و آتش‌سوزیهای مداوم در سراسر ایالات متحده آمریکا موجب شده‌اند که مردم از خانه‌ها و وطن خود آواره شوند.
اما انسانها تنها کسانی نیستند که تحت تأثیر افزایش دما قرار دارند. طبق یک نقشه جدید حیرت‌انگیزی که توسط یک کارتوگرافیست بنام Dan Majka به سفارش انجمن حفاظت از طبیعت تهیه شده، نزدیک به 3000 گونه از حیوانات در نیمکره جنوبی زمین مجبور خواهند شد تا پایان این قرن، شرایط جدید بهتری از نظر آب و هوا برای خودشان پیدا کنند.
در این نقشه که بنام حرکت مهاجرتها نامیده شده، خطوط متحرک در داخل نقشه نشان دهنده مهاجرت گونه ها از زیستگاه‌ فعلی شان به سمت مکانهای جدید را نشان میدهد در حالیکه سعی دارند از موانع انسان ساز و طبیعی نیز اجتناب کنند. خطوط صورتی حرکت پستانداران، خطوط آبی و زرد به ترتیب مهاجرت پرندگان و دوزیستان را نشان میدهند.
این نقشه براساس اطلاعات مربوط به یک مطالعه در سال 2013 و در نتیجه مدلسازی اقلیمی و اطلاعاتی که از تحقیق در مورد نحوه تغییر و تبدیل چشم اندازها توسط انسان و حرکت 2903 گونه از مهره داران در شمال و جنوب آمریکا بدست آمده، طراحی شده است. از آنجاییکه محققان مسیر مهاجرت هر گونه را در این تحقیق رسم کرده‌اند بدین ترتیب متوجه شده اند که این مسیرها به شدت تحت تأثیر انسانها قرار دارد.
بنابراین از میان بسیاری از گونه‌ها، تعداد زیادی از آنها بطور قابل تصوری در معرض نقطه بحران هستند. Majka (طراح نقشه) از نقشه باد ایالات متحده آمریکا که توسط Fernando Viegas و Martin Wattenberg تهیه شده، الهام گرفته که در نهایت به منظور به تصویر کشیدن الگوهای باد در سراسر جهان در زمان آنی اقتباس یافته است.
Majka میگوید: پیرو ردپای آنها، ما فکر میکردیم که این نقشه میتواند به مقدار زیادی داده‌های هدایت‌کننده را به تصویر بکشد. نتایج آن منجر به یک شبیه سازی فوق العاده دقیق از مسیر مهاجرت حیوانات از طرف شمال و جنوب آمریکا با خطوط مارپیچی در هر جهت شده است.
McRae میگوید: در قسمتهای از نقشه که خطوط بیشتر وسریعتر هستند، به این معنی است که بسیاری از مسائل همگرا در آنجاها وجود دارند و گونه ها سعی می‌کنند که از آن مناطق رد بشوند. همچنین وی میگوید که این مدل مقاومت گونه ها را نشان میدهد که برای گونه ها عبور از مناطق طبیعی چقدر راحتر از مناطق توسعه یافته و دستکاری شده، است.
با تمرکز در نقشه بر ایالات متحده آمریکا، مشخص می شود که در امتداد سواحل شرقی خطوط طولانی تر و متراکم‌تر میشوند. McRae در اینباره می گوید یکی از دلایل این موضوع این هست که در قسمت سواحل شرقی، شیب ارتفاعات شدیدتر شده و به این مفهوم است که گونه ها مجبورند که بیشتر به سمت آب و هوای سردتر حرکت کنند (در حالیکه در سمت غرب، گونه ها می توانند به طرف بالای تپه‌ها مهاجرت کنند) و دلیل دیگر اینست که در قسمت شرق شدیدا مناطق توسعه یافته بنابراین حیوانات تمایل دارند که به نقاط بالاتر و مرتفع‌تر جهت جستجوی اقلیم سردتر حرکت کنند.
در یک مطالعه جداگانه که در ژوئن امسال توسط McRae و همکارانش به چاپ رسیده، تأثیر موانعی دست‌ساز انسانها مانند جاده‌ها، مزارع و زیرساختهای شهری بر روی قطعه قطعه کردن چشم اندازهای طبیعی در ایالات متحده آمریکا توجه شده است و اینکه چطور این موانع بر روی مهاجرت حیوانات تأثیر گذاشته است. آنها دریافتند که تنها 41درصد از اراضی طبیعی در آمریکا برای جابجایی پیوسته حیوانات کافی هستند. در سواحل شرقی به طور خاص، تنها 2 درصد از اراضی طبیعی برای این پیوستگی در حرکت کافی است.
Majka می گوید: ما با نمایش جریان حرکت گونه‌ها در این نقشه به راحتی قادر هستیم که الگوهای حرکت را در مقیاس بزرگی ببینیم بطوریکه اهمیت رشته کوه‌های آپالاچی و راکی برای اینکه به گونه‌ها اجازه میدهد که به سمت ارتفاعات حرکت کنند و به سمت آب و هوای سردتر بروند در این نقشه به خوبی دیده می شود.
این نقشه بطور دقیق به نظر میرسد که تصویر بسیار بزرگی بر اساس سلول‌های شبکه 50 در 50 کیلومتری از الگوی مهاجرت گونه‌ها را نشان میدهد. این نقشه یک تصویر بزرگ از مهاجرت حیوانات را نقاشی کرده، اما به منظور درک واقعی الگوهای محلی و جاهایی که به عنوان مناطق خاص نیاز به بهبود و اصلاح پیوستگی در چشم اندازهای طبیعی دارند، نیاز به تحقیقات بیشتری است.
McRae میگوید: شهرها نقش کلیدی در این مورد بازی میکنند. شهرها از بسیاری جهات برای جذب جمعیت در چشم‌اندازی وسیع پایدارتر هستند. بهره‌وری زیادی برای استفاده از سیستم‌های حمل و نقل و مصرف انرژی در شهرها و همینطور ردپای متعلق به هر خانواده نیز وجود دارد. وی همچنین بیان می کند که سازمان حفاظت از طبیعت در حال تحقیق در مورد زیرگذرها و پل‌های هوایی و همچنین فضاهای سبز در پشت‌ بام‌ها هستند که بتوانند به حیوانات کمک کنند که از میان شهرها عبور کنند.
آخر خط این هست که گونه‌ها نیاز دارند که یا مهاجرت کنند یا خود را انطباق دهند و یا از بین خواهند رفت. ما امیدواریم که این نقشه به مردم کمک کند که متوجه بشوند که باید برای حفاظت از آنها تلاش کرد، نه تنها حفاظت از زیستگاه آنها بلکه حفظ همه چیزهایی که به آن زیستگاه‌ها مرتبط می شود.
ترجمه و تنظیم: مهتاب صادقی حریری، کارشناس دفتر طرح ملی تغییر آب و هوا
 
http://www.citylab.com/weather/2016/08/how-climate-change-will-impact-animal-migration-in-one-stunning-map/496961/
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.2/10 (تعداد آرا 47 نفر )