140 شهردار از بزرگترین شهرهای جهان در مورد اهداف توافق پاریس، تعهد خود را اعلام کردند

140 شهردار از بزرگترین شهرهای جهان در مورد اهداف توافق پاریس، تعهد خود را اعلام کردند
140 نفر از شهرداران بزرگترین شهرهای جهان، تعهداتشان نسبت به اجرای توافقنامه پاریس در جلسه ای که این هفته در مونترال کانادا تشکیل شد، را بیان کردند و متعهد شدند که مدیریت شهری را بر اساس اقدامات مقابله با تغییر اقلیم انجام خواهند داد.
تقریبا 60 درصد از جمعیت جهان در حال حاضر در مناطق شهری زندگی می کنند و این نسبت همواره در حال افزایش است. بیشترین سهم از انتشار گازهای گلخانه ای در شهرهای جهان تولید می شود از انجاییکه عمده فعالیتهای اقتصادی در شهرها انجام می گیرد بنابراین شهرها بایستی جهت دستیابی به فرصت های اقتصاد کم کربن و اقدامات سازگاری تغییر یابند.
در دوازدهمین کنگره جهانی کلان شهرها و مجمع عمومی انجمن بین المللی شهرداریهای فرانسوی زبانها، اعلامیه مونترال منتشر شد که در آن گفته شده است:
ما نقش و تصمیم مان را مجددا مورد تایید قرار میدهیم تا اجرای موثر توافقنامه پاریس در مورد تغییر اقلیم را تضمین نماییم و همچنین بیانیه تغییر اقلیم مقامات عالی رتبه و منتخب محلی را بدون در نظر گرفتن زمینه های سیاسی بین المللی و در جهت بسیج کردن ائتلافی گسترده از همه ذینفعان در همه جای دنیا را مورد تایید قرار داده تا موفقیت این توافق تاریخی و حیاتی برای آینده بشر و کره زمین را تضمین نماییم.
شهردار مونترال Denis Coderre در پایان این نشست گفت: شهرداران و نمایندگان شهرها از هر چهار گوشه دنیا بیشتر از همیشه متعهد شده اند که در جهت حل مشکلات جهانی که بر روی ساکنان شهرها و در واقع کل جمعیت جهانی تاثیر گذاشته است، مدیریت قویتری را بکار ببرند. وی در ادامه گفته است: بیانیه مونترال، تعهد شهرها برای اجرای توافقنامه پاریس را مورد تایید قرار می دهد و همچنین بیانیه اجلاس سران تغییر اقلیم برای رهبران محلی، بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی و بین المللی مورد تایید است.
در این سند (بیانیه) تصمیم امضاء کنندگان برای دستیابی به دستور کار جدید مدیریت شهری که توسط سازمان ملل در سال 2016 تصویب شده، مورد توجه قرار گرفته و برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل تاکید شده است.
این کنگره در خصوص موضوع "چالشهای جهانی: اقدامات اصلی شهرها" در مورد عناوین موضوعاتی نظیر توسعه پایدار، مشارکتها، زندگی گروهی، توسعه اقتصادی، شهرهای هوشمند، مدیریت و برنامه ریزی شهری و رهبری و حاکمیت شهرها تمرکز داشته است.
علاوه بر نمایندگان و شهرداران شهرها و مناطق شهری کلان شهرها، شبکه های بین المللی بزرگ مانند دولتهای محلی و اتحادیه ها و گروه های راهبردی اقلیم و همچنین شوراهای بین المللی برنامه های محیط زیست محلی در بیانیه مونترال گفته های خود را اضافه کردند.
بیانیه مونترال قصد دارد تا نشان دهد که تعهد شهرها  نقش مهمی در مسائل محلی و جهانی دارد. در این بیانیه، دولتهای محلی رسما متعهد می شوند که توافقنامه هایی که در مورد برخی از چالشهای روز افزون امروزه است، خصوصا در مورد مقابله با تغییر اقلیم، آلودگی هوا، و نیز سپردن موقعیتها و پستهای دولتی به طور منصفانه تری به زنان، را به اجرا بگذارند.
منبع: UNFCCC
23 ژوئن 2017

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.1/10 (تعداد آرا 37 نفر )